مهندسی آلودگی هوا

نویسنده: مصطفی کلهر - جمعه ٧ خرداد ۱۳۸٩

واحد مرکزی خبر: بانک توسعه آسیا اعلام کرد: سالانه بیش از نیم میلیون نفر در شهرهای آسیایی براثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.
در کنفرانسی که بانک توسعه آسیا بتازگی در اندونزی برگزار کرد ، اعلام شد: مساله آلودگی هوا در چند شهر آسیایی به سطح جدی رسیده است و با توجه به افزایش شهر نشینی و استفاده از وسایل نقلیه موتوری وخامت این مساله در حال افزایش است.
میشل کریجانوفسکی ، کارشناس سازمان بهداشت جهانی گفت : شمار تقریبی مرگ ومیرهای ناشی از آلودگی هوای شهرها در سراسر جهان به رقم سالانه 750 هزار نفر افزایش یافته است که بیش از 530 هزار نفرشان در آسیاست.
کارشناسان اعلام کردند ، آلودگی هوا در شهرهای آسیا بیشتر ناشی از سوختهای فسیلی مورد استفاده در وسایل نقلیه است.
بانک توسعه آسیا در گزارش خود افزود: غلظت آلوده کننده ها در شهرهای پکن ، داکا ، هانوی ، هوشی مین ، جاکارتا ، کاتماندو ، کلکته ، دهلی نو و شانگهای بالاست.
منبع:جام جم

 

 
نویسنده: فرید آریا - چهارشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٩

نتایج مطالعات یک تیم تحقیقاتی در آلمان نشان می‌دهد که افزایش ‌آلودگی هوا می‌تواند به فشار خون بالا و برخی بیماری‌ها منجر شود، از جمله سکته‌های قلبی و مغزی و انواع بیماری‌های قلبی ـ عروقی.
کارشناسان دانشگاه دویس‌بورگ ـ اسن در شهر اسن آلمان می‌گویند، افزایش ذرات معلق در هوای شهرها می‌تواند به طور دائم به صورت عاملی منفی عمل کرده و فشار خون ساکنان شهر را بالا ببرد.
تاکنون روشن شده بود که افزایش ذرات معلق می‌تواند تأثیری موقت گذاشته و در برخی روزها فشار خون را بالا ببرد.
اشپیگل آنلاین به نقل از اظهارات کارشناسان دانشگاه نامبرده در نشست بین‌المللی انجمن توراسیک آمریکا در نیواورلئان می‌نویسد، کارشناسان در تیمی به ریاست باربارا باومن، با مطالعات چندین ساله بر روی حدود
۵ هزار نفر دریافته‌اند که افزایش تراکم ذرات معلق در هوا می‌تواند به تأثیراتی بلندمدت بیانجامد. حتی اگر تراکم این ذرات پایین‌تر از حد مجاز فعلی هم باشد می‌تواند تأثیراتی منفی بر روی تندرستی انسان بگذارد.
کارشناسان دانشکده‌های انفورماتیک پزشکی، بیومتری و اپیدمیولوژی دانشگاه دویس‌بورگ ـ اسن تأثیرات ذرات معلق در هوا را در منطقه‌ای به وسعت حدود
۶۰۰ کیلومتر مربع شامل مول‌هایم، اسن و بوخوم زیر مطالعه قرار دادند.
۴۸۱۴ تن از ساکنان این مناطق در میانگین سنی ۴۵ تا ۷۵ بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ از نظر ابتلا به انواع بیماری‌ها از سکته‌ قلبی گرفته تا انواع بیماری‌های قلبی ـ عروقی تحت بررسی قرار گرفتند.
تفکیک از دیگر عوامل خطرساز
در این بررسی همچنین نقش عوامل خطرساز دیگری که به فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی ـ عروقی منجر می‌شود از نظر دور نماند، مانند استعمال دخانیات، دیابت، اضافه‌وزن، مشکلات اجتماعی، کمبود فعالیت بدنی و تغذیه‌ ناسالم.
کارشناسان موفق شدند در این بررسی جامع عوامل خطرساز کلاسیک را از عامل افزایش تراکم ذرات معلق تفکیک کنند.
در این بررسی روشن شد که در صورتی که به طور مثال تراکم ذرات معلق در هوا به علت افزایش وسایل نقلیه، وسایل گرمازا یا صنعت دو و چهاردهم میکروگرم در هر متر مکعب هوا بالا برود، فشار خون به انداز‌ه‌ دو میلی‌متر جیوه بالا خواهد رفت.
این میزان در نگاه اول ناچیز به نظر می‌رسد، اما آمار نشان می‌دهد که همین امر می‌تواند شمار ابتلا به بیماری‌هایی مانند آترواسکلروز (تصلب شرائین) که به نوبه‌ خود انواع بیماری‌های قلبی ـ عروقی و سکته‌ها (قلبی و مغزی) را به وجود می‌آورد بالا ببرد.
به گزارش دویچه‌وله،‌ باربارا باومن، رئیس این تیم تحقیقاتی می‌گوید: «نتایجی که ما به دست آورده‌ایم نشان می‌دهد چرا در ساکنان مناطقی با ذرات معلق بالاتر در هوا احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی ـ عروقی و مرگ بیشتر است».
برخی از مطالعات می‌گویند، کسانی که در نزدیکی خیابان‌های شلوغ و پررفت و آمد زندگی می‌کنند به دلیل مواجهه با آلودگی صوتی بالا بیشتر در معرض ابتلا به افزایش فشار خون قرار دارند. اما در این بررسی تلاش شد که عامل آلودگی صوتی دور نگه داشته شود، به گونه‌ای که نتواند نقشی در نتیجه ایفا کند.
باربارا باومن می‌گوید: «ما سعی کردیم معیار را مناطقی قرار دهیم که از میزان متوسط تراکم ذرات معلق برخوردارند و در نزدیکی خیابان‌های پر سر و صدا قرار ندارند. بنابراین در اینجا بالا رفتن فشار خون نمی‌تواند با افزایش آلودگی صوتی ربط داشته باشد».

منبع: همشهری آنلاین

 
نویسنده: فرید آریا - چهارشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٩

براساس اعلام مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست هم تنها در آبان‌ماه امسال 3600 نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان باخته‌اند. این خبر با واکنش منفی وزارت بهداشت مواجه شد. هفته هوای پاک امسال هرچند با چند روز ناپاک در تهران همراه بود، اما حداقل با چند وعده امیدوار کننده همراه است. مرضیه وحیددستجردی، وزیر بهداشت که در میانه های هفته آخر دیماه، از تشکیل یک گروه ویژه برای بررسی اثر آلودگی هوا بر سقط جنین خبر داده بود، در حاشیه نشست با مدیران روابط عمومی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور گفته است: «کار تحقیقی جدیدی به تازگی در معاونت سلامت وزارت بهداشت آغاز شده و باید بگویم مشکل آلودگی هوا فقط مختص شهر تهران نیست و برخی شهرها مانند خوزستان به دلیل مسئله نفت و گرد و غبار آلودگی هوا را دارد.»

پیش از این آمارهای نگران کننده ای از تاثیر آلودگی هوا بر مرگ و میر شهروندان منتشر شده بود. این امار که از بهشت زهرا بیرون آمده است، با تکذیب های وزیر بهداشت دولت نهم همراه شد. در سال 87 که چند روز بحرانی در سلامت هوای تهران وجود داشت، شهرداری روزانه آمار مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا را اعلام می کرد که کامران باقری لنکرانی آنها را به سختی می پذیرفت. به عنوان مثال محمدهادی حیدرزاده، مشاور زیست محیطی شهردار تهران گفت سقط جنین در مناطق آلوده تهران تا 40 درصد شایع است. اما چنین چیزی از سوی وزارت بهداشت تکذیب شد. همچنین براساس اعلام مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست هم تنها در آبان‌ماه امسال 3600 نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان باخته‌اند. این خبر هم با واکنش منفی وزارت بهداشت مواجه شد.

نکته اینجاست که آلودگی هوا مرگ سریعتری برای بیماران قلبی و تنفسی به همراه دارد و همین می تواند آمارهای مرگ و میر بر اثر ناسالمی هوا را با ابهام مواجه کند. مانند اتفاقی که برای آنفلوآنزای خوکی افتاد و وزارت بهداشت تعداد قربانیان این بیماری در موج دوم را 40 نفر کم کرد. چون به عقیده انها این افراد بیماری زمینه ای داشته اند و به طور مستقیم از ابتلا به ویروس N1H1 جان نداده اند.

درباره آلودگی هوا هم وزیر بهداشت می گوید تا پیش از این مطالعات کوچکی برای تاثیر هوا در مرگ و میر انجام شده است: «باید برای ثبت و شناسایی موارد مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا مطالعه بزرگی انجام شود و این در حالی است که تاکنون مطالعات کوچک و موردی بوده است.»

او هفته پیش درباره افزایش سقط جنین بر اثر آلودگی هوا گفت: «تاکنون تحقیقی جامع در مورد ارتباط آلودگی هوا و افزایش سقط جنین در کشور انجام نشده و حتما باید برای هر اظهارنظری مستندات علمی و قانونی وجود داشته باشد بنابراین افرادی که می‌گویند سقط جنین بالا رفته باید موارد سقط در قبل و بعد از آلودگی هوا و همچنین در هنگام هوای پاک را اعلام کنند که این مساله نیاز به کار گسترده تحقیقاتی دارد.»

لحن مرضیه وحید دستجردی، در دو سه هفته گذشته تکذیب های عجیب و غریبی بوده است. درحالی که عامه کارشناسان سلامت و همچنین نماینده های مجلس بر ضرر پارازیت های ماهواره ای تاکید می کردند، گفت که تاکنون ثابت نشده که پارازیت ها ناسالم هستند. به نظر می رسد وزیر بهداشت دولت دهم علاقه فراوانی دارد تا ابهامات را به پژوهش ربط دهد و اخبار بحران زا را اینچنین تکذیب کند.

آلودگی هوا در دادگاه

اعلام شده است در سال 87 هر روز 27 تهران بر اثر آلودگی هوا جان خودشان را از دست داده اند. محمدرضا وکیلیان، مدیر دفتر پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور می گوید: «دادستانی کل کشور شکایت خانواده های متوفیان ناشی از آلودگی هوا را به مراجع قضائی مربوطه ارسال کرده است. اما اینکه آیا این شکایت مصداق جرم است و یا خیر جای بحث و بررسی دارد و تشخیص آن با دادگاه و قاضی است.»

همچنین معاون قضائی دادستان کل کشور پیش از این اعلام کرده بازماندگان کسانی که بر اثر آلودگی هوا فوت کرده اند، با تایید پزشکی قانونی می توانند مطالبه خسارت و دیه کنند. پزشکی قانونی هم نیز از آمادگی این سازمان برای بررسی شکایات خانواده متوفیان ناشی از آلودگی هوا خبر داده است.

منبع:خبرآنلاین

 

 
نویسنده: مصطفی کلهر - چهارشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٩

پراکندگی

پراکندگی آلاینده‌ها توسط جریانهای باد ، غلظت آلاینده‌ها را در هر جایی کاهش می‌دهد.

ته‌نشینی گرانشی

یکی از مهترین مکانیسمهای طبیعی در جداسازی ذرات از اتمسفر بویژه ذراتی که بزرگتر از 20µm هستند شمرده می‌شوند.

لخته سازی

ته‌نشینی گرانشی در چندین فرآیند دیگر پاکسازی طبیعی اتمسفر نیز نقش مهمی دارد به عنوان مثال ذرات کوچکتر از 0.1µm به کمک لخته‌سازی قابل ته‌نشین‌ هستند. در این پدیده ذرات بزرگتر بصورت گیرنده‌های ذرات کوچکتر عمل می‌کنند. دو ذره با یکدیگر برخورد و اتصال پیدا کرده تشکیل یک واحد می‌دهند. این فرآیند تا تشکیل یک ذره لخته‌ای کوچک ادامه می‌یابد، تا آنجا که این لخته برای ته‌نشین شدن به اندازه کافی بزرگ و سنگین شود.

جذب ذرات

در فرآیند طبیعی جذب ذرات یا آلاینده‌های گازی در باران یا مه تجمع حاصل کرده همراه رطوبت ته‌نشین می‌شوند، این پدیده که به نام شستشو نامیده می‌شود در قسمت پایینتر از سطح ابرها رخ می‌دهد پتانسیل لازم برای شستشوی ذرات و گازها بستگی به تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که برای ذرات دارای قطر کوچکتر از 1µm فرآیند شستشو موثر نخواهد بود.

شستشو در اثر بارش

در این حالت شستشو در سطح پایینتر از ابرها اتفاق می‌افتد و هنگامی که قطرات سقوط کننده باران آلاینده‌ها را جذب می‌کنند در داخل ابرها پدیده شستشو صورت می‌گیرد. بدین ترتیب که ذرات کوچکتر از ابعاد میکرون بصورت هسته‌های میعان که در اطراف آنها قطرات آب تشکیل می‌شوند، عمل می‌کنند. این پدیده در نواحی شهری موجب افزایش بارندگی و تشکیل مه می‌شود.

جذب سطحی

عمدتا در لایه اصطکاکی اتمسفر یعنی در نزدیکترین لایه به سطح زمین انجام می‌گیرد. در این پدیده آلاینده‌های گازی ، مایع یا جامد جذب یک سطح شده پس از غلیظ شدن در همان سطح باقی می‌مانند. سطوح طبیعی از قبیل خاکها ، صخره‌ها ، برگها و علفها قادر به جذب و نگهداری آلاینده‌ها هستند. ذرات ممکن است با سطوح جذب توسط ته‌نشینی گرانشی یا اثر اینرسی که در طی آن ذرات آلاینده‌های گازی در اثر جریانهای باد به سطوح منتقل می‌شوند تماس یابند. اثر اینرسی برای ذراتی در دامنه ابعادی بین 10 تا 15µm سطوح کوچک به تعدد مانند علفها و برگهای درختان نسبت به سطوح بزرگتر به منظور جداسازی ذرات بیشتر است.

 

 
نویسنده: مصطفی کلهر - چهارشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٩

واحد مرکزی خبر: بانک توسعه آسیا اعلام کرد: سالانه بیش از نیم میلیون نفر در شهرهای آسیایی براثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.
در کنفرانسی که بانک توسعه آسیا بتازگی در اندونزی برگزار کرد ، اعلام شد: مساله آلودگی هوا در چند شهر آسیایی به سطح جدی رسیده است و با توجه به افزایش شهر نشینی و استفاده از وسایل نقلیه موتوری وخامت این مساله در حال افزایش است.
میشل کریجانوفسکی ، کارشناس سازمان بهداشت جهانی گفت : شمار تقریبی مرگ ومیرهای ناشی از آلودگی هوای شهرها در سراسر جهان به رقم سالانه 750 هزار نفر افزایش یافته است که بیش از 530 هزار نفرشان در آسیاست.
کارشناسان اعلام کردند ، آلودگی هوا در شهرهای آسیا بیشتر ناشی از سوختهای فسیلی مورد استفاده در وسایل نقلیه است.
بانک توسعه آسیا در گزارش خود افزود: غلظت آلوده کننده ها در شهرهای پکن ، داکا ، هانوی ، هوشی مین ، جاکارتا ، کاتماندو ، کلکته ، دهلی نو و شانگهای بالاست.
منبع:جام جم

 

 
نویسنده: مصطفی کلهر - چهارشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٩