مهار ریزگردها و احیای تالاب‌ها با اختصاص یک میلیارد دلار

 

به گزارش شهر، محمدجواد محمدی‌زاده در مراسم امضای تفاهمنامه با کشور عراق که امروز (چهارشنبه) در سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: پس از مذاکرات مثبت و مفیدی که در بغداد صورت گرفته است، امروز این مذاکرات در تهران برقرار شده است.

 

وی ادامه داد:‌ موضوعات متعددی مورد علاقه دو کشور ایران و عراق است که مورد تفاهم کامل میان مسئولان دو کشور است.

 

محمدی‌زاده افزود: برای ایران کشور دوست و برادر، عراق که پس از سالها ظلمی که صدام و حزب بعث به آنها روا داشته‌اند این ظلم نه تنها به ملت ایران بلکه به ملت عراق نیز بوده است.

 

رئیس سازمان محیط زیست بیان کرد: در سال‌های بعد از پیروزی دولت و ملت ایران در کنار ملت عراق در مسیر بازسازی پیش می‌رود. ضمن اینکه تقویت امنیت در عراق، حفظ حدود و صغور عراق و مشارکت فعال در مسیر بازسازی عراق وظیفه جمهوری اسلامی ایران است که در تعامل دو کشور و تحقق آرمان‌های رهبران دو کشور برای تعمیق روابط همکاری‌های بیشتری شود.

 

محمدی‌زاده تاکید کرد: این توقعی است که دو ملت ایران و عراق دارند و مشترکات زیاد تاریخی و فرهنگی و علاقه دوجانبه رمز موفقیت در همکاری‌ها است.

 

وی اظهار داشت: مسائلی که در مذاکرات بنده با وزیر عراق صورت گرفته در چند محور خلاصه می‌شود؛ در سالهای گذشته سند مربوط با وزیر قبلی محیط زیست عراق امضا شد ولی به دلیل آنکه سارگون السلوا به سمت وزیر محیط زیست عراق منصوب شد، توافق شد در مسایلی مانند ریزگردها، پسماندها، جلوگیری از توسعه بیابان، موضوعات ضایعات الکترونیک و تشعشعات باقیمانده در ادوات جنگی که از زمان صدام‌حسین به جای مانده، مسائل آموزش‌های نیروی انسانی، تبادل اطلاعات بین دو کشور و پژوهش‌های مشترک در مسائلی مانند گیاهان دارویی و تنوع زیستی توافقنامه‌ای صورت گرفت. تنوع زیستی از جمله مواردی است که مورد توافق قرار گرفته است.

 

محمدی‌زاده گفت: چون عراق در مسیر توسعه انسانی قرار گرفته است همکاری برای رعایت استانداردهای زیست محیطی و انجام پژوهش‌های مشترک از جمله مواردی است که مورد توافق دو کشور قرار گرفته است.

 

وی عنوان کرد: امروز سندی امضا می‌‌شود که مسائلی مربوط به تثبیت ریزگردها در آن مطرح است چرا که از حدود یک سال و نیم قلب موضوع ریزگردها با همکاری عراق دنبال شد و در چندین جلسه مذاکراتی با کشور عراق صورت گرفت.

 

محمدی‌زاده اظهار داشت: کارشناسان عراقی به منظور جلوگیری از توسعه بیابان و تثبیت شن‌های روان بازدیدهایی را داشته‌اند و کارشناسان ایرانی نیز به عراق رفته‌اند و کانونهای بحران ریزگردها را از نزدیک مشاهده کرده‌اند و تبادل اطلاعات به خوبی صورت گرفته است ضمن اینکه این تبادل اطلاعات منجر به تفاهمنامه‌ای شده که در حد یک میلیون هکتار که کانون ریزگردها است در آنجا این مشکل حل شود.

 

وی گفت: از جمله موارد این توافقنامه آموزش کارشناسانی است که این امر را در عراق محقق کنند بنابراین هفته آینده بیش از 30 نفر از کارشناسان عراقی به ایران آمده و کار آموزش آغاز می‌شود.

 

معاون رئیس جمهور بیان کرد: حدود یک ماه و نیم قبل که قائم مقام سازمان محیط زیست به عراق رفت مقرر شد که برنامه و طرح اقدامی که ایران می‌خواهد در عراق به مرحله اجرا درآورد آماده شود و این طرح با مشارکت فعال سازمان جنگل‌های محیط زیست آماده شده و امروز آن را به وزیر عراق تقدیم کرده‌ایم.

 

محمدی‌زاده افزود: تلاش سازمان محیط زیست این است که ظرف سه ماه آینده طرح‌های تفصیلی در مورد استانهای مختلف عراق را آماده کرده و در آن طرح‌ها به جزئیات، حجم عملیات، نقشه‌ها و برآوردهای لازم از نظر قیمت اجرای پروژه توجه داشته باشیم.

 

وی بیان کرد: در یک همکاری 5 ساله برای کنترل یک میلیون هکتار کانون بحرانی کشور عراق همکاری بین دو کشور صورت می‌گیرد.

 

محمدی‌زاده اظهار داشت: این طرح می‌تواند حجم مهم و فراوانی از مشکلات را در کشور عراق حل کند و برآورد محیط زیست ایران برای اجرای این طرح یک میلیارد و 200 میلیون دلار هزینه است. که ظرف 5 سال باید به اجرا دربیاید ضمن اینکه دولت ایران تمامی هم خود را برای تحقق این امر به کار خواهد گرفت.

 

معاون رئیس جمهور افزود: کار مشابهی را در ارتباط با سوریه و اطلاعات اولیه نیز به سوریه داده‌ایم و امیدواریم با کشور سوریه نصف حجم این عملیات اجرایی شود.

 

محمدی‌زاده بیان کرد: رایزنی با کشورهای اردن، عربستان و کویت انجام شده و امیدواریم با کشور کویت به جمع‌بندی مناسبی برسیم تا کانونهای بحرانی جنوب شرق ایران را حل کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: امروز سند مطالعه اولیه و سند اصلی در همکاری مشترک دو کشور تقدیم وزیر عراق شد.

 

در ادامه این مراسم سارگون السلوا وزیر محیط زیست عراق اظهارداشت: علی‌رغم سالهای سیاهی که در دهه 80 دو کشور ایران و عراق با آن مواجه شدند، دو ملت و دو کشور دارای منافع و مشترکات زیادی هستند که ما در جهت تعمیق روابط جدی هستیم.

 

وی ادامه داد: در مسئله محیط زیست ملت عراق به صورت مستقیم با آن مواجه هستند. چرا که مسئله محیط زیست حد و مرز ندارد و این مسائل بر تمام کشورها تاثیرگذار است.

 

السلوا گفت: به خاطر مسائلی مانند جنگ، پایین آمدن سطح آب و کاهش بارش باران تاثیرات منفی در عراق بیشتر بوده است.

 

وزیر محیط زیست عراق عنوان کرد: مسئله محیط زیست در اولویت کشور عراق قرار دارد و با توجه به تجارب ایران در این زمینه عراق می‌تواند از تجارب ایران بهره ببرد و امروز با حضور شما این توافقنامه به امضا خواهد رسید که این مسئله به بودجه‌ای که عراق در این مورد در نظر می‌گیرد، بستگی دارد.

 

وی ا فزود: امیدواریم مانع پیشروی صحرا شویم و یادداشت‌های تفاهمی را در این زمینه به امضا برسانیم ضمن اینکه عراق می‌تواند این موافقتنامه را به صورت کامل به اجرا برساند.

 

السلوا در خصوص اینکه آیا برنامه‌ای برای مبارزه پیشروی صحرا دارید، بیان کرد: در گذشته برنامه‌ای برای مبارزه با پیشروی صحرا انجام گرفت ولی طی دو ماه مورد بازنگری قرار گرفت و مسائل جدیدی به آن اضافه شد.

 

وی در مورد تامین حق آبه برای جلوگیری از پیشروی صحرا بیان کرد: مسئله آبها در زمینه مبارزه با پیشروی صحرا مهم است ولی ما با کاهش نزولات جوی در این زمینه مواجه هستیم.

 

السلوا اظهار داشت: مسئله دوم در زمینه تامین حق‌آبه وجود آب‌های رودخانه‌های مشترک با کشور ترکیه است که قبل از کمیت، نوسانات یک بعد این مسئله است.

 

در ادامه این مراسم سند یادداشت تفاهم در زمینه کانون‌های بحران و کنترل ریزدگردها بین محمدجواد محمدی‌زاده،‌ رئیس سازمان محیط زیست ایران و سارگون السلوا وزیر محیط زیست عراق به امضا رسید.

 

/ 1 نظر / 105 بازدید
با يک تير دو نشان بزنيد آمار وبلاگ + کسب درآمد

با یک تیر دو نشان بزنید آماروبلاگ + کسب درآمد با ثبت وبلاگ خود در نیازکده هم آمار بازدید وبلاگ تان را منفجر کنید و هم درآمد کسب کنید @ نمایش وبلاگ شما در تمامی وب لاگ های عضو @ تبادل لینک دوطرفه با وبلاگ ها و افزایش رتبه وبلاگ شما در گوگل @ نمایش آمار واقعی بازدید از وبلاگ تان @ دریافت 40% پورسانت بابت آگهی دهندگانی که از طریق شما در نیازکده آگهی دهند @ واریز 10% از درآمد معرفی شدگان شما به درآمد تان @ با قرار دادن کد آمارگیر و آگهی نامه در وبلاگ تان 1000 تومان به درآمد تان اضافه خواهد شد. @ ثبت انواع آگهی های خرید و فروش اتومبیل , ملک , کامپیوتر و سایر موارد + آگهی استخدام و آماده به کار و ... @تمامی این کارها بدون هیچ هزینه ای حتی یک ریال انجام میگیرد فقط با صرف چند دقیقه وقت امکان پذیر است @فرصت را از دست ندهید و هم اکنون ثبت نام کرده و فعالیت خود را شروع کنید بعد از ثبت نام واردمنوی کاربری خود شوید و از قسمت کسب درآمد مراحل دریافت کد را انجام دهید هر مشکلی هم داشتید میتوانید ازطریق پشتیبانی همیشه آنلاین su.niyazkade@yahoo.com یا از وبلاک http://www.niyazkadeh2012.blogfa.com کمک بگیرید برای ثب