اثرات ذرات معلق آتمسفری روی سلامت انسان

ذرات معلق به تنهایی یا همراه با سایر آلاینده‌ها خطرات بسیار جدی برای سلامت انسان دارند. ورود آلاینده‌ها به بدن انسان بیشتر از طریق سیستم تنفسی است. آسیب اندام‌های تنفسی می‌تواند مستقیماً انجام شود زیرا پیش‌بینی می‌کنند که 20 تا 60 درصد ذرات تنفس شده با قطر بین 01/0 تا 5/2 میکرومتر به ریه‌ها نفوذ کرده و  در همانجا رسوب می‌کنند.

ذرات معلق می‌توانند اثرات سمی را از یک یا چند طریق اعمال نمایند:

1-     ذرات می‌توانند به دلیل خصوصیات شیمیایی یا فیزیکی خود، ماهیت سمی داشته باشند.

2-    ذرات می‌توانند در یک یا چند مکانیسم که به صورت عادی پاک‌کننده مجاری تنفسی هستند دخالت نمایند.

3-  ذرات می‌توانند به عنوان یک حمل کننده باشند، هنگامی که ذرات مایع باشند مواد سمی جذب می‌شوند و زمانی که ذرات جامد باشند، مواد سمی جذب سطحی آنها می‌شوند.

تعیین ارتباط مستقیم بین مجاورت با غلظت‌های مختلف ذرات معلق و اثر آن برسلامت انسان واقعاً مشکل است. طول مدت مجاورت حائز اهمیت است. در برخی موارد مشاهده می‌شود که مجاورت با ذرات معلق همراه با سایر آلاینده‌ها نظیر2SO اثرات جدی‌تری در سلامت انسان دارد تا مجاورت با هر یک از آلاینده‌ها به تنهایی. همچنین فراهم نمودن غلظت‌هایی از آلاینده‌ها در آزمایشگاه همانند آنچه در جو وجود دارد، مشکل است.

امروزه، مجبور هستیم که به تحلیل‌های آماری در خصوص افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها، مراجعه به درمانگاه‌ها، غیبت از محل کار و مدرسه، مرگ و میر و اطلاعات محدود متعلق به سنجش غلظت آلاینده‌های جوی در طول دوره مورد تحقیق، اکتفا نماییم. چنین اطلاعاتی می‌توانند ارتباط بین افزایش غلظت ذرات و افزایش تعداد مراجعه به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها برای بیماری‌هایی نظیر عفونت‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی، برونشیت، آسم، ذات الریه و آمفیزم[1] (تنگی نفس) را نشان دهند. در طول دوره‌ای که غلظت ذرات معلق در مدت چند روز بالاست، مرگ افراد سالخورده‌ای که از بیماری‌های تنفسی و قلبی رنج می‌برند، افزایش می‌یابد. مدارک موجود نشان می‌دهد که برخی ذرات معلق جوی ماهیت سرطانزایی دارند بخصوص هنگامی که با دود سیگار همراه می‌شوند.

 


[1]- emphysema

/ 3 نظر / 126 بازدید
سید علی مجابی

سلام خدا قوت وبلاگ جالبی بود. موفق باشید از وبلاگ من نیز بازدید کن و نظر بده روی اجسام بسیار ریز مینویسم و نقاشی می کشم مثل تار مو وشکر و برنج و ..... http://www.riznegari.persianblog.ir/

marjan

مهندسی آلودگی هوا این وبلاگ با هدف اطلاع رسانی تخصصی در زمینه آلودگی هوا ایجاد شده است شاخص کیفیت هوا AQI چیست؟ آلودگی هوا و شاخص آلودگی هوا Air Quality Index یا شاخص کیفیت هوا شاخصی است جهت پیش بینی روزانه کیفیت هوا. این شاخص به شما میگوید هوا پاک یا آلوده است و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی شما تا چه حد است. AQI, میزان تاثیرات هوای آلوده بر سلامتی شما را نشان میدهد. مفهوم (AQI): مقصود AQI, جهت کمک به شما در زمینه فهم معنای کیفیت هوای محلی بر سلامت شماست. برای فهم ساده تر شدت آلودگی،AQI کیفیت هوا را در شش گروه قرار می دهد: مفـهوم شاخص کیفیت هوا (AQI) عدد شاخض بین 0 تا 50 به معنای هوای پاک عدد شاخض بین 51 تا 100 به معنای هوای متوسط عدد شاخض بین101 تا 150 به معنای هوای ناسالم برای بیماران و کودکان و سالمندان عدد شاخض بین 151 تا 200 به معنای هوای ناسالم عدد شاخض بین 201 تا 300 به معنای هوای بسیار ناسالم عدد شاخض بین 300 به بالا به معنای هوای خطرناک + مصطفی کلهر ; ٦:۳٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٩ پيام هاي ديگران (0) خسارت آلودگی هوای تهران امسال ا

راحیل

با تشکر از وبلاگ ! فقط منابع متن ها را قرار دهید. بدون منبع متن دارای ارزش علمی نیست