آلودگی هوا دادگاهی می شود

براساس اعلام مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست هم تنها در آبان‌ماه امسال 3600 نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان باخته‌اند. این خبر با واکنش منفی وزارت بهداشت مواجه شد. هفته هوای پاک امسال هرچند با چند روز ناپاک در تهران همراه بود، اما حداقل با چند وعده امیدوار کننده همراه است. مرضیه وحیددستجردی، وزیر بهداشت که در میانه های هفته آخر دیماه، از تشکیل یک گروه ویژه برای بررسی اثر آلودگی هوا بر سقط جنین خبر داده بود، در حاشیه نشست با مدیران روابط عمومی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور گفته است: «کار تحقیقی جدیدی به تازگی در معاونت سلامت وزارت بهداشت آغاز شده و باید بگویم مشکل آلودگی هوا فقط مختص شهر تهران نیست و برخی شهرها مانند خوزستان به دلیل مسئله نفت و گرد و غبار آلودگی هوا را دارد.»

پیش از این آمارهای نگران کننده ای از تاثیر آلودگی هوا بر مرگ و میر شهروندان منتشر شده بود. این امار که از بهشت زهرا بیرون آمده است، با تکذیب های وزیر بهداشت دولت نهم همراه شد. در سال 87 که چند روز بحرانی در سلامت هوای تهران وجود داشت، شهرداری روزانه آمار مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا را اعلام می کرد که کامران باقری لنکرانی آنها را به سختی می پذیرفت. به عنوان مثال محمدهادی حیدرزاده، مشاور زیست محیطی شهردار تهران گفت سقط جنین در مناطق آلوده تهران تا 40 درصد شایع است. اما چنین چیزی از سوی وزارت بهداشت تکذیب شد. همچنین براساس اعلام مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست هم تنها در آبان‌ماه امسال 3600 نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان باخته‌اند. این خبر هم با واکنش منفی وزارت بهداشت مواجه شد.

نکته اینجاست که آلودگی هوا مرگ سریعتری برای بیماران قلبی و تنفسی به همراه دارد و همین می تواند آمارهای مرگ و میر بر اثر ناسالمی هوا را با ابهام مواجه کند. مانند اتفاقی که برای آنفلوآنزای خوکی افتاد و وزارت بهداشت تعداد قربانیان این بیماری در موج دوم را 40 نفر کم کرد. چون به عقیده انها این افراد بیماری زمینه ای داشته اند و به طور مستقیم از ابتلا به ویروس N1H1 جان نداده اند.

درباره آلودگی هوا هم وزیر بهداشت می گوید تا پیش از این مطالعات کوچکی برای تاثیر هوا در مرگ و میر انجام شده است: «باید برای ثبت و شناسایی موارد مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا مطالعه بزرگی انجام شود و این در حالی است که تاکنون مطالعات کوچک و موردی بوده است.»

او هفته پیش درباره افزایش سقط جنین بر اثر آلودگی هوا گفت: «تاکنون تحقیقی جامع در مورد ارتباط آلودگی هوا و افزایش سقط جنین در کشور انجام نشده و حتما باید برای هر اظهارنظری مستندات علمی و قانونی وجود داشته باشد بنابراین افرادی که می‌گویند سقط جنین بالا رفته باید موارد سقط در قبل و بعد از آلودگی هوا و همچنین در هنگام هوای پاک را اعلام کنند که این مساله نیاز به کار گسترده تحقیقاتی دارد.»

لحن مرضیه وحید دستجردی، در دو سه هفته گذشته تکذیب های عجیب و غریبی بوده است. درحالی که عامه کارشناسان سلامت و همچنین نماینده های مجلس بر ضرر پارازیت های ماهواره ای تاکید می کردند، گفت که تاکنون ثابت نشده که پارازیت ها ناسالم هستند. به نظر می رسد وزیر بهداشت دولت دهم علاقه فراوانی دارد تا ابهامات را به پژوهش ربط دهد و اخبار بحران زا را اینچنین تکذیب کند.

آلودگی هوا در دادگاه

اعلام شده است در سال 87 هر روز 27 تهران بر اثر آلودگی هوا جان خودشان را از دست داده اند. محمدرضا وکیلیان، مدیر دفتر پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور می گوید: «دادستانی کل کشور شکایت خانواده های متوفیان ناشی از آلودگی هوا را به مراجع قضائی مربوطه ارسال کرده است. اما اینکه آیا این شکایت مصداق جرم است و یا خیر جای بحث و بررسی دارد و تشخیص آن با دادگاه و قاضی است.»

همچنین معاون قضائی دادستان کل کشور پیش از این اعلام کرده بازماندگان کسانی که بر اثر آلودگی هوا فوت کرده اند، با تایید پزشکی قانونی می توانند مطالبه خسارت و دیه کنند. پزشکی قانونی هم نیز از آمادگی این سازمان برای بررسی شکایات خانواده متوفیان ناشی از آلودگی هوا خبر داده است.

منبع:خبرآنلاین

 

 

/ 3 نظر / 113 بازدید

عالی

با سلام وتشکر از زحمات دلسوزانه شما عزیزان .از آنجا که دانشمندان معتقدند 51% آلودگی وگرمایش به شکل غیرمستقیم به پرورش دام مربوط می باشد.چرا شما عزیزان درمورد مصرف کمتر محصولات دام ودرنتیجه کمک به وضعیت بحرانی صحبتی نمیکنید.

جواد احتیاطی

با سلام بسیار جالب و مفید بود خواهشمندم از این دست گزارشات در خصوص آب وزمین نیز تهیه فرمائید